I huvudet på Tapio Joulamo2019-10-09T14:58:59+02:00

Här hittar du de krönikor som krönikören Tapio Joulamo skriver för Wetterbygden Basketball.

Synpunkter och åsikter som förs fram i den här krönikan är helt och hållet skribentens egna och skall alltså inte uppfattas som officiella ställningstaganden från Wetterbygden Basketballs sida.

Det kommer att avgöra damfinalen

26 april, 2022|

Det var knappast någon som hade trott att ställningen inför den fjärde finalmatchen i SBL Dam skulle var 2–1 till Dolphins. Möjligen fanns det förhoppningar och drömmar i Dolphins om att så skulle vara. För oss utomstående blev det däremot en extra krydda att den final som för första gången på [...]

Semifinalerna och annat

4 april, 2022|

De första semifinalmatcherna avlöpte planenligt, med klara segrar för Norrköping respektive Luleå. Framgångsreceptet för Norrköping blev att inte bjuda Östersund på några öppna treor. Och det var ju rätt medicin, för Östersund lever högt på sitt skytte utifrån. De skjuter i snitt över 30 treor per match. Den här gången tilläts [...]

Vilka spelar i ligan nästa säsong?

1 april, 2022|

Vilka lag som säsongen 2022–23 skall spela i SBL Herr vet vi nu, men Olle Lundén, förbundets tävlingsansvarige, har bekräftat att det ännu inte är klart på damsidan. Efter att Borås och Helsingborg dragit sig ur tycktes allt vara klart som korvspad, i synnerhet som inget lag uppgavs vara intresserat av [...]

Basketens drottningar

30 mars, 2022|

Det har väl inte undgått någon att det var en basketfilm som häromdagen vann en Oscar för bästa kortfilm 2021. Det var verkligen ett tecken i tiden att filmen, vid namn ”The queen of basketball” handlar om kvinnlig basket, mer specifikt om Lusia Harris, den första superstjärnan i den amerikanska dambasketen. [...]

Det behövs en ny form för SBL Dam

22 mars, 2022|

Knappt har man hunnit smälta Borås besked om att man drar sig ur SBL Dam, förrän det händer på nytt. Under tisdagen meddelade styrelsen i Helsingborg BBK att man, efter två säsonger i ligan, gör samma sak. Som skäl anges att ligaengagemanget har slitit hårt på klubbens begränsade resurser, såväl ekonomiskt [...]

Så lyder betygen på ligalagen

21 mars, 2022|

I söndags nåddes vi av nyheten att Borås, efter bara en säsong, drar sig ur SBL Dam. Klubbens ordförande, som för övrigt avgår med omedelbar verkan, sannolikt i protest mot beslutet, skriver i ett meddelande att klubben för närvarande inte kan finansiera två ligalag. Det är inte första gången, och sannolikt [...]

Griners öde och ligans sista omgång

18 mars, 2022|

De utländska basketspelarna har flytt i parti och minut från sina ryska klubbar, vilket är högst begripligt. Vem skulle vilja vara kvar i Ryssland med allt som händer, och det som kommer att hända, när omvärldens sanktioner ger full effekt? Det finns tydligen ett par svenska fotbollsspelare som har valt att [...]

SBL Awards och collegeslutspel

14 mars, 2022|

Två omgångar återstår av grundserien i SBL Dam. De spelas sammanhållet på onsdag och på söndag. Slutspelslagen är klara, men det kan fortfarande bli förändringar i den tabell som just nu ser ut så här: 1. Luleå 23–1 2. Norrköping 19–5 3. Östersund 17–7 4. Alvik 15–9 5. A3 15–9 6. [...]

Till toppen